• Polski
  • English
  • AA+A++
3rd MERC Postgraduate and early career conference in medieval archaeology – projekt realizowany przez Fundację Przyjaciół Instytutu Archeologii i Etnologii PAN

W dniach 24-26.04.2024 roku we Wrocławskim Muzeum Archeologicznym planowana jest konferencja „3rd MERC Postgraduate and early career conference in medieval archaeology“. Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Przyjaciół Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Medieval Europe Research Community (MERC) oraz Uniwersytetem Wrocławskim, Muzeum Archeologicznym Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz Instytutem Archeologii Czeskiej Akademii Nauk w Pradze.

 

 

 

Ideą przewodnią konferencji jest wytworzenie międzynarodowego forum dla doktorantów i młodych badaczy z dziedziny archeologii średniowiecza, które pozwoli nawiązać  międzynarodowe kontakty w celu nawiązania dalszej współpracy. Nieoceniona jest również
możliwość zapoznania się z realizowanymi projektami w innych krajach i uczelniach,
wykorzystywanym metodom badawczym oraz stawianym pytaniom.

 

 

 

 

MERC obecnie jako stowarzyszenie, jest kontynuatorem idei realizowanych w trakcie kongresów Medieval Europe, które odbywały się w Yorku, Brugii, Bazylei i Paryżu w latach 1992-2007 i przyświecają mu te same cele. Ma przede wszystkim na celu promowanie badań z zakresu archeologii średniowiecznej (AD 400-1600) w Europie, stanowiąc pomoc dla stowarzyszeń i badaczy, wspomagając rozwój tej dziedziny nauki. Jej etosem jest archeologia średniowieczna bez granic. MERC jako organizacja międzyuczelniana i międzynarodowa, będąca od 2012 roku częścią największej organizacji archeologicznej w Europie European Association of Archaeologist, zapewnia wsparcie merytoryczne i swoimi zasięgami pozwala na odpowiednie nagłośnienie wydarzenia.

 

 

 

Jest to już trzecia konferencja organizowana z tego cyklu, za każdym razem w innym kraju.
Poprzednie edycje, które odbyły się odpowiednio w Puli (Chorwacja, 2019) oraz Pradze (Czechy, 2022) cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, gromadząc każdorazowo przynajmniej 40 uczestników z 14 krajów. Referaty z ostatniego spotkania zostaną opublikowane w formie recenzowanej monografii dostępnej w trybie Open Access.

 

 

 

Planowany jest udział około 40 młodych badaczy z zakresu archeologii i nauk pokrewnych.
Organizowanie jej w przyszłym roku w Polsce, będzie doskonałą okazją promocji polskiej archeologii średniowiecza oraz szeroko rozumianej mediewistyki.

 

 

 

Konferencja skierowana jest przede wszystkim do młodych badaczy, którzy nie zawsze mogą pozwolić sobie na udział w dużych międzynarodowych konferencjach (jak European Association of Archaeologists, czy International Medieval Congress in Leeds). Oczekiwana liczba uczestników wynosi około 40 osób, a planowany budżet zakłada pomoc w finansowaniu przyjazdu doktorantów i studentów z mniej zamożnych krajów, jako że celem jest integracja środowiska z całej, nie tylko zachodniej Europy.

 

 

 

 

Partnerem Fundacji w realizacji niniejszego projektu są:
Medieval Europe Research Community,
Uniwersytet Wrocławski,
Muzeum Archeologicznym Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia,
Instytut Archeologii Czeskiej Akademii Nauk w Pradze.

Głównym realizatorem projektu jest dr Jakub Sawicki.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Dosknała Nauka II"

Finansowanie projektu:
Ministerstwo Edukacji i Nauki.