• Polski
  • English
  • AA+A++
Kalisz – cmentarzysko. Perspektywa archeologiczno-antropologiczna średniowiecznego kaliskiego cmentarza – projekt realizowany przez Fundację Przyjaciół Instytutu Archeologii i Etnologii PAN

Celem projektu jest opracowanie, przygotowanie do druku i publikacja wyników badań archeologicznych przeprowadzonych na stanowisku Kalisz Stare Miasto-Cmentarzysko w latach 1990 oraz 2005-2006. Pozyskane materiały pozwalają na datowanie użytkowania terenu na okres od połowy X do XIV wieku. Efektem realizacji projektu będzie publikacja o charakterze korpusu źródeł. Pełen zasób danych dotyczących charakterystyki jednostek stratygraficznych, znalezisk oraz dokumentacji zamieszczony zostanie w części katalogowej. W części opisowej omówione zostaną wyróżnione fazy użytkowania stanowiska, wraz ze zbiorczą charakterystyką procesów stratyfikacyjnych. Analizę archeologiczną uzupełnią informacje dotyczące geomorfologii i przemian środowiskowych badanego terenu. Istotną częścią będzie prezentacja i opis materiału antropologicznego. Całość uzupełni krytyczna analiza podstaw datowania, analiza materiału ceramicznego i archeozoologicznego oraz prezentacja znalezisk ruchomych.

Na kanale ArcheoTV na YouTube znajduje się film opowiadający o badaniach średniowiecznego Kaliskiego cmentarzyska. Aby włączyć film wystarczy kliknąć na zdjęcie poniżej.

 

 

Partnerami Fundacji w realizacji niniejszego projektu są:
Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk,
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Głównym realizatorami projektu są
- Dariusz Wyczółkowski - archeologia,
- Agata Bisiecka - antropologia,

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Finansowanie projektu:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk,
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.