• Polski
  • English
  • AA+A++
Skarb ze Słuszkowa koło Kalisza. Problematyka najmłodszych typów denarów krzyżowych

Informacje o projekcie

 
 
W 2021 roku Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz Fundacja Przyjaciół IAE PAN wspólnie zrealizowali projekt „Skarb ze Słuszkowa koło Kalisza. Problematyka najmłodszych typów denarów krzyżowych", przy współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.
 
Celem projektu było przygotowanie do druku i opublikowanie wyników opracowania wczesnośredniowiecznego skarbu ze Słuszkowa koło Kalisza. Jest to jeden z największych depozytów kruszcowych z tego okresu a zarazem jedno z najważniejszych źródeł archeologicznych do poznania obiegu pieniądza i mennictwa polskiego na przełomie XI i XII wieku. Efektem realizacji projektu jest publikacja o charakterze źródłowym. Pełen zasób danych dotyczących charakterystyki zespołu został zamieszczony w części źródłowej. Została w niej przedstawiona charakterystyka zespołu i historia jego pozyskania, oraz opis i klasyfikacja materiału - monet, ozdób oraz srebra niemonetarnego. W części analitycznej przedstawiono wnioski dotyczące nowej typologii denarów krzyżowych, krytyczną analizę chronologii poszczególnych emisji oraz porównanie cech metrycznych.
 
 

Publikacja została umieszczona i udostępniona w wolnym dostępie (licencja Creative Commons 3.0) w internecie dnia 29 grudnia 2021 r., na portalu rcin.org.pl, pod adresem: https://www.rcin.org.pl/publication/269721
 
 

Wniosek otrzymał dofinansowanie z programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i sportu "ochrona zabytków archeologicznych". Zadanie "opracowanie, wraz z obowiązkową publikacją książkową, wyników przeprowadzonych badań archeologicznych, w tym analiza i konserwacja pozyskanych w ramach tych badań zabytków".
 
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".
 
 
O publikacji przygotowano również 2 filmy zamieszczone w wolnym dostępie na kanale ArcheoTV na platformie YouTube
 
 

Film reklamowy: https://www.youtube.com/watch?v=KrKKd4i0w_Y&t=15s
 
 

Wykład dotyczący książki: https://www.youtube.com/watch?v=miA_CFVula0&t=16s