• Polski
  • English
  • AA+A++
» Instytut » Struktura » Ośrodki » Ośrodek Badań Nad Dawnymi Technologiami » Aktualności z życia OBDT » Najnowsza publikacja pióra Jerzego Maika
Najnowsza publikacja pióra Jerzego Maika

Jerzy Maik jest archeologiem, od blisko 50 lat zatrudnionym w łódzkim ośrodku Instytutu Arche­ologii i Etnologii PAN, którym kierował przez 14 lat, a przez następne 4 był dyrektorem Instytutu. Specjalizuje się w badaniu dziejów włókiennictwa starożytnego i średniowiecznego. Z wielką radością chcielibyśmy poinformować, iż właśnie ukazała się kolejna praca jego pióra. Zachęcamy wszystkich serdecznie do jej lektury.

 

Obecna książka jest opowieścią o ludziach średniowiecza – twórcach tkanin wełnianych od mo­mentu strzyży owiec, przez tkanie i wykańczanie tekstyliów, aż po ich sprzedaż. Opowiada o życiu codziennym sukienników – zawodowym, ale też rodzinnym, towarzyskim i religijnym. Ważnym elementem tego życia była walka z obcą konkurencją, głównie z dopływem dobrego, taniego sukna zachodniego. Natomiast konkurencji nie stanowiło luksusowe sukno flandryjskie, którego jakość pozostawała poza możliwościami naszych sukienników. Sukiennictwo, w postaci praktycz­nie od średniowiecza niezmienionej, przetrwało aż po schyłek XIX w. i rozwój nowoczesnych, me­chanicznych fabryk.

 

Zachęcamy do kupna

http://ksiegarnia.iaepan.vot.pl/monogr/...