• Polski
  • English
  • AA+A++
Projekt Sznury paciorków, łańcuchy danych – ozdoby z muszli w grobach z wczesnej epoki brązu
Miło jest nam poinformować, że dr Aldona Kurzawska z Ośrodka Studiów Pradziejowych i Średniowiecznych IAE PAN w Poznaniu otrzymała projekt NAWA - Wspólne projekty badawcze pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Austrii (2024-2025):
 Sznury paciorków, łańcuchy danych - ozdoby z muszli w grobach z wczesnej epoki brązu
 Zespół polski: dr Aldona Kurzawska – kierownik projektu (IAEPAN), dr hab. Iwona Sobkowiak-Tabaka prof. UAM (Wydział Archeologii UAM), mgr Anna Głód (IAEPAN)
 Zespół austriacki: dr Dorothea Maria Bosch – kierownik projektu (ÖAI, Österreichische Akademie der Wissenschaften), dr Caroline Posch (Naturhistorisches Museum Wien), dr Georg Tiefengraber(Naturhistorisches Museum Wien).
 Celem naszego projektu badawczego będzie nieinwazyjna mikroanaliza ozdób z muszli odkrytych w Krzyżanowicach Dolnych (Polska) i w Gemeinlebarn (Austria), i ich interpretacja zarówno w kontekście pochówków, jak i badań społeczności Europy Środkowej z wczesnej epoki brązu. Poszukamy odpowiedzi na pytania: jakie muszle wykorzystywano do produkcji ozdób we wczesnej epoce brązu w Austrii i w Polsce? Skąd je pozyskiwano? Czy technika produkcji ozdób była podobna? Jakiego typu mikroślady i pozostałości materiałów organicznych zachowały się na tych zabytkach oraz co możemy o nich powiedzieć i jak je interpretować? Co wyniki analiz mówią nam o praktykach pogrzebowych? Jak możemy wykorzystać dane pozyskane dzięki przyjętym metodom badawczym?
 Zbadamy w jaki sposób różne dane, uzyskane za pomocą proponowanych metod pracy oraz zgromadzone dzięki doświadczeniu obu zespołów badawczych, mogą być ze sobą powiązane. Podobnie jak splecione były ze sobą ozdoby w poszczególnych pochówkach z losami dawnych społeczności, tak i dane archeologiczne się przeplatają. Naszym zadaniem jest "rozplątanie" tych danych, aby lepiej zrozumieć przeszłość.