• Polski
  • English
  • AA+A++
Seminarium nr 3 – Forum Archeologii Publicznej “Edukacja” 22 listopada 2023 r. godz. 18.00
Komisja Metod i Teorii Badań Archeologicznych Komitetu Nauk Pra i Protohistorycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk,
zapraszają do udziału w
Seminarium nr 3 - Forum Archeologii Publicznej 
które odbędzie się pod tytułem
"Edukacja"
W ramach seminarium wystąpią
- Patryk Banasiak z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu
z referatem pod tytułem
"Archeologia wspornikiem rozwoju wspólnot lokalnych? Działalność archeologiczna Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu"
oraz
Agnieszka Łukowska-Dziechciarz i Paweł Dziechciarz z "Archeologiczne Warsztaty"
z referatem pod tytułem
"Archeologiczne Warsztaty. Pomiędzy nauką, biznesem, rzemiosłem i misją"
prowadzenie
prof. Danuta Minta i dr Zbigniew Kubiatowski
Seminarium odbędzie się w najbliższą środę 22 listopada 2023 r., o godzinie 18.00.
Seminarium odbędzie się on-line za pośrednictwem platformy ZOOM.
Identyfikator spotkania: 998 4770 3699
Kod dostępu: 627904
Abstrakty wystąpień:
Archeologia wspornikiem rozwoju wspólnot lokalnych?  Działalność archeologiczna Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu  
Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu rozpoczęło swoją działalność w 2021 r. Najważniejszym celem tej instytucji jest badanie i upowszechnianie materialnego oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu Pomorza i Kujaw, jak również kreowanie mechanizmów wzmacniających lokalną tożsamość opartą na lokalnych wyróżnikach. W tym celu prowadzona jest wieloaspetowa działalność oparta o różne zasoby dziedzictwa regionu, w tym o archeologiczne. W trakcie wystąpienia zaprezentowany zostanie nie tylko zakres działalności instytucji na polu upowszechniania wiedzy o archeologii regionu, ale przede wszystkim pojmowanie roli tej kategorii dóbr kultury w kształtowaniu lokalnych społeczności, wzmacniania jej odrębności kulturowej. Praktyczny aspekt działalności omówiony zostanie na przykładzie projektu edukacyjnego pt. „Poznajmy Wyszogród - poznaj i ty!”, realizowanego w ramach programu „Kooperacje-Fordon 2023”.
Archeologiczne Warsztaty. Pomiędzy nauką, biznesem, rzemiosłem i misją

Edukacja archeologiczna w praktyczny sposób realizuje wiele spośród najważniejszych założeń archeologii publicznej. Wśród licznych grup podmiotów prowadzących działania na tym polu coraz większego znaczenia nabierają zawodowi popularyzatorzy i firmy z branży edukacji nieformalnej. Jedną z nich są założone w 2018 roku przez autorów wystąpienia Archeologiczne Warsztaty. Nasze działania prowadzimy na styku nauki, biznesu i edukacji, skupiając się przede wszystkim na popularyzacji archeologii wśród dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół podstawowych. Realizujemy to poprzez prowadzenie autorskich warsztatów i pokazów edukacyjnych, współpracując przy tym z licznymi instytucjami z obszarów szkolnictwa, nauki i kultury. Niezwykle istotny jest przy tym dla nas dobór właściwych metod pracy, odpowiadających potrzebom danej grupy odbiorców, oraz osobiste zaangażowanie i profesjonalizm edukatorów. Jako praktycy pragniemy przedstawić Państwu nasze rozumienie miejsca zajmowanego przez naszą firmę w edukacji archeologicznej w Polsce oraz zaprezentować charakterystykę dotychczasowej działalności Archeologicznych Warsztatów.